Kayıt Sayfasına Hoşgeldiniz
Giriş Sayfasına Hoşgeldiniz
Şifrenizi mi unuttunuz?
BEBEKLERDE BRONŞİT BELİRTİLERİ
BEBEKLERDE BRONŞİT BELİRTİLERİ
7
May

Bebeklerde bronşit öksürük, hırıltı, hışıltı, nefes darlığı şikayetleri ile seyreden bir hastalıktır. Özellikle öksürüğün sabaha karşı artan özellikte kriz şeklinde olması anne ve babalar için bir uyarıcı nokta olmalıdır. Öksürük balgamlı olabilir veya kuru başlayıp balgamlı devam edebilir. Hırıltıyı ise anne ve baba kendi mırıltısı şeklinde duyabilir veya ıslık sesi şeklinde duyabilir. Anne ve baba bu hırıltıyı özellikle bebek nefes verirken duyabilmektedir.

 

Göğüs kafesinde çekilmeler, göğsün sık inip kalkması, burun kanatlarının hareket etmesi, ağız çevresinde morarma olması nefes darlığı belirtileri olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle tekrarlayan bronşit ataklarında mutlaka alerjik bir yapı varlığı araştırılmalıdır. Burada alerjik zeminde tetikleyiciler ile ortaya çıkan ataklar şeklinde kendini göstermektedir.

 

Zemin üzerindeki bir alerji bronşlarda bir hassasiyet yaratır ve bu hassasiyetin üzerine sigara, keskin koku ve en önemlisi virüsler geldiğinde bebek tekrarlayan bir şekilde öksürük, hırıltı, hışıltı ve nefes darlığı atakları yaşamaktadır. Burada tabii ki hastalığın tedavisine ne yönden gidilmesi gerektiği konusunda karar verilmesi gerekmektedir.

 

Hastalığın tekrarlıyor olması mutlak suret ile kronik bir durum ortaya koyacağı için alerjinin araştırılması ve alerjinin tedavisi bu yönde kesin sonuca ulaşmak için tek kökten çözüm olacaktır. Bebeklerde bronşit öksürük, hırıltı, hışıltı ve nefes darlığı ile gözlemlenmekte olan bir hastalık olarak bebeklerde karşılaşılmaktadır. Eğer bu hırıltı ataklarında bebek çok küçük ise bronşların tamamen tıkanması, vücudun oksijensiz kalarak nefes darlığının ağrılaşması söz konusu olabilmektedir.

Yorum yapın

Post Hakkında Hiç Yorum Yapılmamış