Kayıt Sayfasına Hoşgeldiniz
Giriş Sayfasına Hoşgeldiniz
Şifrenizi mi unuttunuz?
Bebeklerde Konak Oluşumu Neden Olur Nasıl Geçer?
Bebeklerde Konak Oluşumu Neden Olur Nasıl Geçer?
20
Sep

Yeni doğan ve birkaç aylık bebeklerin çoğunda konak oluşumu meydana gelir peki konak neden olur ve nasıl geçer?

Bebeklerin başlarında oluşan kahverengi bazen beyaza yakın renkteki deri soyulması konak adı verilir. Saç derisinin üzerinde ki pul pul deri döküntüleri şeklinde görülür. Bebeklerdeki derilerin gerektiğinden fazla çalışan yağ bezleri konak oluşmasına neden olacaktır peki bu durumla karşılaşan anneler neler yapmalıdır? Merak edilen her şey yazımızda

 

Bebeklerde konak oluşumu neden olur?

Bebeğin yüzüne, vücuduna ve ya altına yayılmaya başlayan kırmızı, soyulabilen bir döküntüye neden olabilmektedir. Çirkin görülmesine karşın konaklar bebeği rahatsız etmez. Bu gibi durumlarda annelerin endişelenmemeleri gerekmektedir. Genellikle yeni doğan bebeklerde oluşan bu hastalık yeni doğanların cildinin üzerinde bulunan keratin tabakasının henüz gelişmemiş olmasında dolayı ortaya çıkması durumudur.

 

Konağı engellemek için neler yapılmalıdır?

Konak tedavilerinde uygulanabilecek en etkili yöntemlerden bir tanesi bebeğe uygun bir şampuan ile bebeklerin saçlarını her gün yıkamak olacaktır. Bunun ardından yıkanan saçların yumuşak bir tarakla taranması gün içerisinde de en az 2-3 defa bu işlem yapılmalıdır.

Eğer bebeklerde ki bu konak kalın ise uygulanacak yöntem değişik olmaktadır. Yıkama işlemi yapılmadan önce saç derisine bebek yağı ve ya zeytinyağı sürülmelidir. Sürülen yağ masaj ile bebeğin saç diplerine iyice yedirilmelidir. Bu işlem yapıldıktan sonra bebek yıkanmalıdır. Ardından ise saçları ince tarakta taramanız gerekmektedir.

Yorum yapın

Post Hakkında Hiç Yorum Yapılmamış