Kayıt Sayfasına Hoşgeldiniz
Giriş Sayfasına Hoşgeldiniz
Şifrenizi mi unuttunuz?
BEBEKLERDE YENİ DOĞAN SARILIĞI NEDİR?
BEBEKLERDE YENİ DOĞAN SARILIĞI NEDİR?
1
Jun

Bebeklerin ilk 1 ve 2 aylık dönemine yeni doğan dönemi denir. Bu dönemin en önemli sorunlarından biri de yeni doğan sarılığıdır. Yeni doğan bebeklerin çoğunda fizyolojik sarılık görülür. İlk belirti olarak göz diplerinden başlayan sararma vücuda yayılır.  Anne sütüne devam edilerek yâda kısa süreli kuvöz tedavisi sonucu iyileşir, bulaşıcı değildir. Ancak ciddi sağlık problemine, karaciğer hastalıklarına yâda kan uyuşmazlığına bağlı olarak gelişen sarılığa dikkat etmek gerekir. Bu sarılık türü doğumdan ilk 36 saat içinde ortaya çıkar ve 14 günden uzun sürer. Öncelikle bebek yakından takip edilmelidir.

 

  • Sarılık kan uyuşmazlığına bağlı ise, beslenme ve vücuda giren sıvı yeterli olmalıdır. Bebeği sık emzirmek gerekir.
  • Herhangi bir enfeksiyona bağlı ise, nedeni araştırılıp enfeksiyon tedavi edilmelidir.
  • Çıplak cilde fofoterapi (mavi ışık yada fluoresan lamba ışığı) uygulanarak, ciltte toplanan bilirubinin  çözülüp idrara atılması sağlanmalıdır. En etkili tedavi yöntemidir.  Işığın, gözün retina tabakasını yormaması için işlem sırasında bebeğin gözü bantlanır.

Yeni doğan bebek fizyolojik sarılık da  olsa, mutlaka doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Aksi taktirde sarılığın seviyesi önemli ölçüde yükselirse ve tedavide geç kalınırsa, kanda aşırı derecede artan bilirubin beyinde birikir ve beyne zarar verir. Bebekte halsizlik, ateş, kusma, yavaş refleksler, zayıf ağlamalar görülür. Ciddi hasarlara hatta ölümlere sebep olabilir.

Yorum yapın

Post Hakkında Hiç Yorum Yapılmamış